Kancelaria parafialna jest czynna:
- od wtorku do piątku: 16:00 – 16:45
- w soboty: 08:30 – 10:00
Chrzest Święty
„Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu (vitae spiritualis ianua) i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: „Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie””
Datę Chrztu Świętego można ustalić zgłaszając się do zakrystii lub kancelarii. Wtedy zostanie ustalone spotkanie na spisanie aktu Chrztu Świętego i katechezę dla rodziców przygotowującą do chrztu dziecka. Na spotkanie należy zabrać ze sobą:
- akt urodzenia dziecka,
- dane chrzestnych: imię, nazwisko, wiek i adres.
I Komunia Święta
„Eucharystia oznacza i urzeczywistnia komunię życia z Bogiem i jedność Ludu Bożego, przez które Kościół jest sobą. Jest ona szczytem działania, przez które Bóg w Chrystusie uświęca świat, a równocześnie szczytem kultu, jaki ludzie w Duchu Świętym oddają Chrystusowi, a przez Niego Ojcu”
Bierzmowanie
„Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowywana. Przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, „przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej””
Dokumenty wymagane:
- metryka chrztu – w przypadku osób, które nie były ochrzczone w parafii,
- w przypadku osób spoza parafii – zgoda proboszcza parafii zamieszkania na przyjęcie sakramentu bierzmowania poza parafią zamieszkania,
- w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.
Małżeństwo
„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”
Przynajmniej 4 miesiące przed planowanym terminem ślubu należy zgłosić się w zakrystii i ustalić spotkanie na spisanie protokołu przedślubnego. Wtedy konieczne jest zgromadzenie wymaganego kompletu dokumentów:
- akty chrztu świętego z adnotacją o bierzmowaniu, jeśli chrzest był poza parafią Św. Stanisława BM (ważne 6 miesięcy od wydania),
- potwierdzenie ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
- zaświadczenie ze spotkań w poradni rodzinnej,
- dowody osobiste,
- dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego, potwierdzające stan wolny lub akt ślubu cywilnego,
- dane świadków (imię, nazwisko, wiek i adres).
Jeśli oboje narzeczeni nie są naszymi parafianami, konieczna jest zgoda jednego z proboszczów na przeprowadzenie rozmów kanonicznych i udzielenie ślubu poza własną parafią.
Pogrzeb katolicki
Wszystkie sakramenty, a zwłaszcza sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, miały na celu ostatnią Paschę dziecka Bożego, która przez śmierć wprowadza je do życia w Królestwie niebieskim. Wówczas spełnia się to, co wyznajemy w wierze i nadziei: „Oczekuję wskrzeszenia umarłych i życia wiecznego w przyszłym świecie”
Wymagane dokumenty:
- Akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
- Karta zgonu ze szpitala,
- Potwierdzenie przyjęcia sakramentów świętych.